Czarnobylska Zona: fakty, zdjęcia...

Wymarłe misto Prypeć
Wymarłe misto Prypeć
Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES (ukr. Зона відчуження Чорнобильської АЕС) jest trzydziestokilometrową zamkniętą strefą wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Obecnie zarządzana przez ukraińskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Wjazd do strefy jest monitorowany i możliwy tylko w zorganizowanych grupach.

Prypeć (ukr. Прип'ять) Miasto położone jest około 4 km od elektrowni jądrowej, założone 4.2 1970 r., jako zaplecze dla jej pracowników. W 1986 roku populacja miasta wynosiła ponad 49000 ludzi.
27 kwietnia 1986r., w dzień po katastrofie zapadła decyzja o ewakuacji miasta. Nastapila ona błyskawicznie I do 16.30 ewakuowano niemalze wszystkich cywilow. Obecnie Prypeć nazywane jest Miastem Widmem. W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione w pośpiechu przez jego byłych mieszkańców.
Przyroda krok po kroku przejmuje władze nad tym osobliwym miejscem.

Reaktor #4 pokryty sarkofagiem
Reaktor #4 pokryty sarkofagiem
Elektrownia atomowa w Czarnobylu leży 18 km na północny zachód od miejscowości Czarnobyl, około 110 km od Kijowa. Wybudowane (w latach 1977-1983) zostaly 4 z 6 planowanych reaktorów typu RBMK-1000 każdy o maksymalnej mocy 1 GW. Elektrownia pod naciskiem opinii publicznej została zamknięta w 2000r.

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986r. o godzinie 01:23:04. Jest to do tej pory największy na świecie wypadek atomowy.
W czasie przeprowadzania eksperymentu doszło do dwoch wybuchów w bloku reaktora nr 4., ktore uwolniły do atmosfery duże ilosci napromieniowanego pyłu i pary wodnej.
W wyniku katastrofy skażeniu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km2 terenu na pograniczu obecnej Białorusi, Ukrainy I Rosji
Złosliwoscia losu jest, to iż katastrofa wynikła na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego testu... bezpieczenstwa.

Więcej o akcji ratowniczej.

Film dokumentalny Discovery Channel...